Şişecam Topluluğu, Atatürk'ün Türkiye'de cam sanayiini kurma ve geliştirme talimatları doğrultusunda 1935 yılında Paşabahçe'de kurulan ilk cam tesisi ile faaliyete geçmiştir. Topluluk, 1935'den bu yana, cam sektöründeki en ileri teknoloji kullanımı ve araştırma geliştirme faaliyetleriyle ülkenin tüm temel cam ürünleri gereksinimini karşılayan yatırım ve üretimleri gerçekleştirmektedir.

1960'lı yılların başından itibaren ise dünya pazarlarına da yönelerek sürekli büyüyen, ihtisaslaşması ve rekabet gücü yüksek faaliyetleriyle Avrupa'nın ve dünyanın seçkin üreticileri arasında yer almaktadır. Şişecam; Cam Ev Eşyası, Cam Ambalaj, Düzcam ve Kimyasallar gruplarıyla camın tüm temel alanlarında uzmanlaşmıştır.

Cam Ev Eşyası Grubu, 3 farklı ülkede kurulu toplam 5 tesiste Paşabahçe markasıyla otomatik ve el üretimi soda camı ve kristal cam, Borcam markası ile ısıya dayanıklı fırın kabı üretimi gerçekleştirmektedir.

Ülkemizin en büyük cam ev eşyası üreticisi olan Paşabahçe, Avrupa’da en büyük 2, dünyada en büyük 3 üreticiden birisidir. Paşabahçe Cam San. ve Tic. A.Ş; Beykoz Paşabahçe'de 1935 yılında el üretimi yöntemiyle soda camı ev eşyası üretimine başlamış, 1955 yılında bugünkü otomatik üretim teknolojisinin ilk aşaması olarak kabul edilen makine üretimi, 1974 yılında ise ısıya dayanıklı cam ev eşyası üretimi eklenmiştir. İlk ihracat, 1961 yılında gerçekleştirilmiştir. 1980- 2000 yılları arasında, artan yurtiçi talebi karşılamanın yanı sıra ihracata yönelik büyüme stratejisini benimseyen Paşabahçe, soda camı ve ısıya dayanıklı otomatik üretim cam ev eşyasında yeni kapasiteler, yeni fabrikalar devreye alarak hızlı bir büyüme dönemine girmiştir. Sektörde başta Avrupa olmak üzere üretimi ve tüketimiyle gelişmiş olan pazarlara yönelen kuruluş, pazarların gerektirdiği kalite ve verimlilik artışına yönelik teknolojik gelişmelere de hız vermiştir. Bugün toplam 140 ülkeye ihracat yapan Paşabahçe’nin Kırklareli, Mersin, Eskişehir, Bulgaristan ve Rusya’da olmak üzere 5 üretim tesisi bulunmaktadır.

Kuruluşundan bu yana geçen 80 yılda gerek Türkiye’de gerekse dünyada yapmış olduğu yatırımlarla sürekli gelişen ve büyüyen bir şirket olan Paşabahçe Cam San. ve Tic. A.Ş., sahip olduğu ana markaları “Paşabahçe” ve “Borcam”; alt markaları “Paşabahçe Porselen”, “Paşabahçe Professional” ve onlarca farklı lisans ile yurt içinde ve yurtdışında, seçkin perakende mağazalarından süper/hipermarket zincirlerine, dünya çapında restoran ve otel zincirlerinden, tedarik sağlamaktadır.

Cam Ev Eşyası Grubu Markaları :


pasabahce.jpg Soda camından üretilmiş tüm ürünler
   
service_line_logo_hakkimizda-(1).jpg Paşabahçe'nin ikram sektörü profesyonellerine özel ürün gamı
   
porselen.jpg Porselen ürünler
   
borcam_logo_big-(1).jpg Isıya dayanıklı camdan üretilmiş temperli ürünler

Şirketlerimiz

 • Paşabahçe Cam San. ve Tic A.Ş
  • Kırklareli Fabrikası
  • Mersin Fabrikası
  • Eskişehir Fabrikası
 • Denizli Cam Sanayi ve Ticaret A.Ş.
 • OOO Posuda Ltd.
 • Trakya Glass Bulgaria EAD

Uluslararası Ofislerimiz

 • Pasabahce Glass GMBH
 • Pasabahce USA Inc.
 • Pasabahce Spain S.L.
 • Pasabahce Shangai Trading Co. Ltd.
 • Pasabahce SRL
 • Pasabahce Russian Fed. Office

Temsilciliklerimiz

Fransa, Brezilya, Meksika, Hong Kong, Danimarka, İskandinavya, İngiltere, İsrail, Portekiz, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Fas, Lübnan, Ürdün, Mısır, Yunanistan, Suusi Arabistan, Yeni Zelanda, Avustralya