Şişecam Topluluğu, Atatürk'ün Türkiye'de cam sanayiini kurma ve geliştirme talimatları doğrultusunda 1935 yılında Paşabahçe'de kurulan ilk cam tesisi ile faaliyete geçmiştir. Topluluk, 1935'den bu yana, cam sektöründeki en ileri teknoloji kullanımı ve araştırma geliştirme faaliyetleriyle ülkenin tüm temel cam ürünleri gereksinimini karşılayan yatırım ve üretimleri gerçekleştirmektedir.

Paşabahçe Tanıtım Filmi için tıklayınız

1960'lı yılların başından itibaren ise dünya pazarlarına da yönelerek sürekli büyüyen, ihtisaslaşması ve rekabet gücü yüksek faaliyetleriyle Avrupa'nın ve dünyanın seçkin üreticileri arasında yer almaktadır.
Şişecam; Cam Ev Eşyası, Cam Ambalaj, Düzcam ve Kimyasallar gruplarıyla camın tüm temel alanlarında uzmanlaşmıştır.
Cam Ev Eşyası Grubu, Paşabahçe markasıyla soda camı ve kristal cam otomatik ve el üretimi ile ısıya dayanıklı cam ürünlerle ülkemizde ve dünyada önde gelen firmalar arasında faaliyet göstermektedir.

Paşabahçe Cam San. ve Tic. A.Ş; Beykoz Paşabahçe'de 1935 yılında el üretimi yöntemiyle soda camı ev eşyası üretimine başlamış, 1955 yılında bugünkü otomatik üretim teknolojisinin ilk aşaması olarak kabul edilen makine üretimi, 1974 yılında ise ısıya dayanıklı cam ev eşyası üretimi eklenmiştir. İlk ihracat, 1961 yılında gerçekleştirilmiştir. 1980- 2000 yılları arasında, artan yurtiçi talebi karşılamanın yanı sıra ihracata yönelik büyüme stratejisini benimseyen Paşabahçe'nin, soda camı ve ısıya dayanıklı otomatik üretim cam ev eşyasında yeni kapasiteleri, yeni fabrikaları devreye alarak hızlı bir büyüme dönemine girdiği görülmektedir. Başta Avrupa olmak üzere bu sektörde üretimi ve tüketimiyle gelişmiş olan pazarlara yönelen “Paşabahçe”, pazarların gerektirdiği kalite ve verimlilik artışına yönelik teknolojik gelişmelere de hız vermiştir. Türkiye'de soda camı, kristal cam ve ısıya dayanıklı otomatik cam ev eşyasında Kırklareli, Mersin ve Eskişehir'deki fabrikaları, soda camı ve kristal el üretimi ürünlerde Denizli fabrikasında üretimini sürdürmektedir.

Dünyadaki yerini güçlendirmek amacı ile Türkiye dışında pazarlama-satış örgütlenmesini sürdüren, Avrupa'da lojistik ambarları oluşturan "Paşabahçe", son yıllarda yurtdışında üretim amaçlı yatırım hamlelerini de başlatmıştır. Bu doğrultuda, 2003 yılında Rusya Federasyonu'nda satın alınmış olan cam ev eşyası fabrikası Posuda Ltd. yeni ürün gamı ve Paşabahçe kalitesiyle tam kapasite üretime ulaşmış olup, pazarda hedeflediği liderliği yakalamıştır. 2004 yılı ortasında Bulgaristan'da başlatılan cam ev eşyası fabrikası yatırımı Trakya Glass Bulgaria-EAD ile bir yıl içinde üretim başlatılmış olup, bu tesisle ağırlıklı Doğu Avrupa olmak üzere geneli Avrupa’ya yönelik hizmet verilmektedir.

Sürekli inovasyon ve yoğun AR-GE çalışmaları sonucunda Nisan 2007’de “f&d” markalı kristal cam ürünlerin otomatik üretimine başlanmıştır. Bu ürünler, hem göz alıcı parlaklığı, mükemmel şeffaflığı, farklı ve üstün tınısı ile çok özel bir kristaldir, hem de bulaşık makinesinde 2000 yıkamaya dayanıklıdır.

Üretimi 1998 tarihinden itibaren Mersin fabrikasında gerçekleştirilmekte olan Cam Tuğla/ Cam Parke markası “LARA” nın da satış ve pazarlaması 2007 yılından itibaren Paşabahçe Cam San. ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılmaktadır.

Dünya pazarlarında pazarlama ve satış stratejilerine odaklanan, kesimlendirme, dağıtım kanallarında kurumsal marka imajı, müşteri hizmetleri ve lojistik destek stratejilerini hızla geliştiren, ürün yelpazesini pazar taleplerine göre çeşitlendiren “Paşabahçe”, bugün bu sektörde dünyada 3. büyük, Avrupa’da 2. büyük kuruluş haline gelmiştir.

Cam Ev Eşyası Grubu Markaları :


denizli.jpg El imalatı yöntemi ile üretilmiş tüm ürünler.
   
fd-(1).jpg Kristal camdan otomatik olarak üretilmiş ürünler
   
pasabahce.jpg Soda camından üretilmiş tüm ürünler
   
workshop_logo_hakkimizda-(1).jpg Soda camından üretilmiş; desenli, renkli, dekorlu ürünler
   
service_line_logo_hakkimizda-(1).jpg Paşabahçe'nin ikram sektörü profesyonellerine özel ürün gamı
   
borcam_logo_big-(1).jpg Isıya dayanıklı camdan üretilmiş temperli ürünler
   
lara-(1).jpg Cam Tuğla ve Cam Parkeler
   
porselen.jpg Porselen ürünler

 

Paşabahçe Cam Sanayi ve Ticaret A.Ş.
   Kırklareli Fabrikası
   Mersin Fabrikası
Moskova Temsil Ofisi
Paşabahçe Eskişehir Cam Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Denizli Cam Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Paşabahçe Glas GmbH
Paşabahçe Posuda Ltd.
Paşabahçe USA Inc.
Trakya Glass Bulgaria EAD Cam Ev Eşyası Fabrikası

Adı geçen şirketler, Paşabahçe Cam San. ve Tic. A.Ş.'nin de bağlı olduğu ana şirketin alt şirketleridir.